Kampaņas atklāšana
Vai zināji? Tava vai kaimiņa decentralizētā kanalizācijas sistēma (DKS) ir savienota ne tikai ar māju, bet arī ar apkārtējām upēm, ezeriem, dīķiem, grāvjiem un akām.
Ja viss ir kārtībā – nav pamata satraukumam. BET, ja ir “šmuce”, tā var nokļūt arī tavā glāzē.
Lai mazinātu DKS ietekmi uz ūdens kvalitāti, Life Goodwater IP sāk informatīvu kampaņu “Lai tīri ūdeņi tavā glāzē!”. Kampaņas laikā soli pa solim iziesim cauri kļūdām, kas var novest pie “šmuces” glāzē, kā arī piedāvāsim risinājumus! Labāk 3x pārbaudīt nekā trāpīt “šmucē”!
Vai esi domājis, kur pazūd šampūnūdens no dušas?
Ja dzīvo daudzdzīvokļu mājā, tad šo jautājumu atrisina centralizētā kanalizācijas sistēma. Tas nozīmē – galva nav lieki jālauza, jo attīrīšana tiek izdarīta tavā vietā. BET, ja dzīvo viensētā vai lauku teritorijā, ļoti iespējams, ka izmanto decentralizēto kanalizācijas sistēmu (DKS). Vienalga vai tas ir septiķis, krājtvertne vai bioloģiskā iekārta, galvenā atšķirība no centralizētās sistēmas ir tā, ka tev pašam ir daudz vairāk jārūpējas, lai “šmuce” tiktu attīrīta. Pretējā gadījumā tā var noplūst augsnē un pazemes ūdeņos. Ja tā, ir liela varbūtība, ka “šmuce” trāpa arī tavā ūdens glāzē. Tāpēc ir ļoti svarīgi rūpēties, lai DKS vienmēr būtu kārtībā!
Ja decentralizētās kanalizācijas sistēmā (DKS) ir noplūde, tad “šmuce” ir saostāma un nereti arī saredzama. Pirms vairāk nekā pieciem gadiem daudzu iedzīvotāju mērs bija pilns - kaimiņu neattīrītie kanalizācijas ūdeņi ietecēja vietējos grāvjos vai peldvietās – un bojāja dzīvi un apkārtējo vidi. Tāpēc valstī tika nolemts, ka visas DKS ir jāreģistrē un jāsakārto atbilstoši normatīvu prasībām. Daļa iedzīvotāju to ir izdarījusi, taču liela daļa no atbildības izvairās. Būtiski, ka noteikumi neaizliedz nevienu decentralizētās sistēmas veidu – tai skaitā pārvietojamo vai sauso tualešu lietošanu. Reģistrācija ir pavisam vienkārša: īpašniekam ir jānosūta reģistrācijas pieteikums pašvaldībai, kura konkrētajā teritorijā veido decentralizētās kanalizācijas reģistru. Pieteikumā jānorāda, kam sistēma pieder un kāda veida sistēma tiek izmantota. Ja vēl neesi reģistrējis savu DKS vai zini kādu, kurš to nav izdarījis – atgādini, ka tas ir jāizdara. Soda naudu par neizdarību varbūt varēsi samaksāt, bet piesārņotu vidi vai sabojātas attiecības ar kaimiņiem atgriezt harmonijā būs daudz grūtāk.
Vai esi domājis, kas satur kopā pilsētu?
Jā - ielas, ēkas, veikali un arī centralizētā kanalizācijas sistēma (CKS)! Tas ir viens no atslēgas elementiem katras pilsētas vai ciemata infrastruktūrā, lai dzīvošana būtu komfortabla, droša un dabai draudzīga - bez “šmuces”. CKS savāc gan sadzīves, gan rūpniecisko atkritumu ūdeni un novada uz iekārtām, kas to attīra un pārstrādā. CKS ir sarežģīts pakalpojums, taču tas ir dabai draudzīgākais risinājums, jo izteikti mazina risku piesārņojumam nonākt gruntsūdeņos. Visbiežāk par CKS priekšrocībām neviens neaizdomājas un tas ir pareizi, jo mēs dzīvojam 21. gadsimtā!
Vai tava mājvieta ir pieslēgta centralizētajai kanalizācijas sistēmai (CKS)?
Jā? Tad, iespējams, neesi pat pamanījis, cik daudz ieguvumus tā sniedz! Paskaties - būsi pārsteigts! BET, varbūt tavs mājoklis ir pieslēgts decentralizētajai kanalizācijas sistēmai? Paskaties arī tu, cik daudz priekšrocību pagaidām palaid garām.
Decentralizētā kanalizācijas sistēma pati par sevi nav ne laba, ne slikta – tas ir viens no veidiem kā “administrēt” mājsaimniecības notekūdeņus. Šmuce sākas, ja sistēma nepareizi tiek apsaimniekota – izvesta retāk par noteikto termiņu, netiek tīrīti filtri, nosēdumi utt. Visvairāk cietīs tie, kuri atrodas noplūdei vistuvāk – tu pats, tava ģimene un kaimiņi. Taču gruntsūdeņi var aiznest šmuci arī tālāk. Ja vēlies pasargāt sevi un apkārtējos no indīgu vielu nejaušas uzņemšanas, tad pārliecinies, ka tava DKS ir pareizi apsaimniekota, laikā iztīrīta un apkopta. Drošības labad parunā ar saviem kaimiņiem!
Decentralizētā kanalizācijas sistēma prasa lielāku rūpību un cilvēka iesaisti, nekā automātiskā – centralizētā sistēma.
Valsts kontrole pēdējo gadu laikā konstatējusi, ka līdz pat 64% mājsaimniecību ar DKS notekūdeņus attīrīšanai nodod retāk nekā reizi gadā. Zināšanai – likums prasa to izdarīt vismaz reizi 12 mēnešos. Ja DKS veidojas noplūde, tā apdraud gruntsūdeņus, tavu un kaimiņu veselību.
Vai esi pārliecināts, ka tavā ūdens glāzē nav “šmuce”?
Latvijā ir veikti vairāki pētījumi par ūdens kvalitāti un apkaimju piesārņojumu vietās, kur ir decentralizētās kanalizācijas sistēmas. "Life GoodWater IP" komanda jau drīzumā dosies uz vairākām pilsētām, kurās ekoloģiskā situācija nav iepriecinoša.
Uz kurām pilsētām mums vajadzētu doties?
Pirmās tikšanās vieta un laiks - Daugavpils
Daugavpils iedzīvotāji, kuru īpašumā ir decentralizētās notekūdeņu iekārtas (izsmeļamās akas, krājbedres, septiķi u.tml.), tiek aicināti uz informatīvu semināru 28. novembrī no plkst. 18.00 līdz 20.00 Krišjāņa Valdemāra ielā 1, Mazajā sēžu zālē, Daugavpilī.
Seminārā tiks prezentētas īpaši izvēlētās vietās veiktas mikrobioloģiskā piesārņojuma analīzes, lai kopīgi noskaidrotu, vai Daugavpilī pastāv vides un veselības riski no nepareizi apsaimniekotām decentralizētajām kanalizācijas sistēmām.
Semināra apmeklētājiem būs iespēja iegūt plašāku informāciju par:
Decentralizēto kanalizācijas sistēmu iespējamo ietekmi uz vidi un iedzīvotāju veselību;
Kā atbildīgi apsaimniekot individuālās kanalizācijas sistēmas, lai nenodarītu kaitējumu videi un iedzīvotāju veselībai;
Obligāto prasību reģistrēt pašvaldībā decentralizētās kanalizācijas sistēmas un īpašnieka administratīvo atbildību;
Ieguvumiem, ierīkojot pieslēgumu centralizētajiem kanalizācijas tīkliem, tostarp uzzināt, kas jādara, lai savu īpašumu pieslēgtu pilsētas centralizētajam kanalizācijas tīklam.
Semināram būs iespēja pievienoties attālināti.
Semināru rīko SIA “Daugavpils ūdens” sadarbībā ar organizāciju “LIFE GoodWater IP”
DKS veids: Notekūdeņu krājtvertnes un to apsaimniekošana
Laiks pirmajam randiņam ar decentralizēto kanalizācijas sistēmu. Tai ir dažādi veidi – šodien iepazīsimies ar krājtvertni jeb nosēdaku.
Šajā DKS uzkrājas notekūdeņi un tie regulāri jāizved uz speciālu attīrīšanas iekārtu.
Kas var radīt šmuci?
Krājrezervuārs notekūdeņus nefiltrē un neattīra, bet tikai uzkrāj. Ir rūpīgi jāseko līdzi, lai viss tiktu regulāri izvests, citādi šmuce var nokļūt augsnē. Pēc ekspertu rīcībā esošās informācijas aptuveni 30% īpašnieku nosēdaku saturu ar sūkni pārsūknē uz tuvējo grāvi – tātad šmuce nonāk gruntsūdeņos. Un ļoti iespējams – tavā glāzē.
Otrā semināra vieta un laiks - Jūrmala
Aicinām uz informatīvu semināru arī Jūrmalas iedzīvotājus, kuru īpašumā ir decentralizētās notekūdeņu iekārtas (izsmeļamās akas, krājbedres, septiķi u.tml.). Seminārs norisināsies 5. decembrī no plkst. 18.00 līdz 20.00 Jūrmalas Kultūras centrā Jomas ielā 35.
Atnāc uz semināru un uzzini īpaši izvēlētās Jūrmalas vietās veikto mikrobioloģiskā piesārņojuma analīžu rezultātus un vai Jūrmalā pastāv vides un veselības riski no nepareizi apsaimniekotām decentralizētajām kanalizācijas sistēmām.
Ja atnāksi uz semināru, Tev būs iespēja iegūt plašāku informāciju:
Par decentralizēto kanalizācijas sistēmu iespējamo ietekmi uz vidi un iedzīvotāju veselību;
Kā atbildīgi apsaimniekot individuālās kanalizācijas sistēmas, lai nenodarītu kaitējumu videi un iedzīvotāju veselībai.
Semināru rīko SIA “Jūrmalas ūdens” sadarbībā ar organizāciju “LIFE GoodWater IP”
DKS veids: Septiķi un to apsaimniekošana
Klāt ir otrais randiņš ar decentralizēto kanalizācijas sistēmu. Šoreiz iepazīsim tuvāk septiķi.
Septiķis ir tvertne ar divām vai trim savstarpēji savienotām kamerām un ar speciāli ierīkotu tam sekojošu infiltrācijas sistēmu. Ūdens piesārņojums tiek samazināts par aptuveni 40%, bet atlikušie 60% tiek novadīti zemē, lai tā filtrētu dabiskā veidā.
Kas var radīt šmuci?
Septiķi nedrīkst ierīkot blīvi apdzīvotās vietās vai vietās ar augstu gruntsūdens līmeni. Regulāri jātīra – ne retāk kā reizi gadā. Filtrācijas lauks vairāku gadu garumā mēdz aizsērēt un jāveic šīs sistēmas pārbūve.
DKS veids: Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas
Decentralizēto kanalizācijas sistēmu “speed dating” turpinās un šodien iepazīsimies ar bioloģisko attīrīšanas iekārtu.
Bioloģiskās attīrīšanas iekārtai ir nepieciešams nepārtraukts elektrības pieslēgums, lai darbinātu gaisa pūtēju, kas attīrīšanas procesam piegādā gaisu. Šajā sistēmā līdzīgi kā pilsētas attīrīšanas iekārtās notekūdeņus attīra tajos esošās baktērijas. Iekārtas un procesu ir rūpīgi jāuzmana, jo baktērijas ir dzīvi un cimperlīgi organismi.
Kas var radīt šmuci?
Iekārtu nedrīkst ierīkot valsts nozīmes aizsargājamo ezeru tuvumā. Ja rodas elektrības pārrāvums, pastāv risks, ka ūdens vidē nonāks neattīrīts. Ja elektrības pārrāvums būs ilgāks par 2 līdz 3 dienām, tad baktērijas nomirs un ūdens netiks attīrīts.
Pozitīvs piemērs
Gluži kā attiecībās, arī decentralizētās kanalizācijas sistēmas uzturēšanā ir gan labi, gan negatīvi piemēri. Precīzāk – gadījumi, kad sistēmai netiek pievērsta pienācīga uzmanība un rodas šmuce.
Kā tu vari būt labs DKS lietotājs?
Reģistrē savu sistēmu;
Regulāri to apseko, pieskati un iztīri;
Pieskati arī, ko dara kaimiņi – laiku pa laikam uztaisi augsnes analīzes;
Ja vari pieslēgties centralizētajai kanalizācijas sistēmai – izmanto šo iespēju!
Cik daudz ūdens patērē viens cilvēks? Cik no patērētā ir šmuce?
Vai esi aizdomājies, cik daudz ūdens tiek patērēts pavisam ikdienišķās darbībās?
Viena mazgāšanās reize dušā: 35 – 75 litri
Vannošanās: 80 litri
Ūdens nolaišana tualetē: 4-8 litri
Veļas mazgājamā mašīna: 65 litri
Trauku mazgājamā mašīna: 25 litri
Auto mazgāšana ar šļūteni: 400 – 480 litri.
Šajos notekūdeņos 99% ir tīrs ūdens, bet 1% dažādas organiskas un neorganiskas vielas. Ja tu regulāri mazgājies, apmeklē tualeti vai mazgā drēbes un traukus, tad 24 stundu laikā vidēji saražo vienu litru šmuces.
Trešā semināra vieta un laiks - Jelgava
Video par notekūdeņu ietekmi
Kāpēc skaistas un straujas upes mēdz aizaugt? Uzzini vairāk par iemesliem šajā video. Pačukstēsim priekšā – vainīga ir šmuce!
Dati no pētījuma par akām
Decentralizētā kanalizācijas sistēma – tas nav izdomāts bubulis, ar kuru cenšamies kādu iebaidīt. Šmuce ir īsta! Ja netici – paskaties statistiku par dzeramā ūdens kvalitāti Latvijas akās.
Teorētisks piemērs – izmaksas
Vai tiešām, pieslēdzot CKS, ir iespēja ietaupīt?
Aplūkosim teorētisku piemēru un noskaidrosim!
Mājsaimniecībā, kurā ir ierīkota krājtvertne ar tilpumu 3 m3, dzīvo 3 cilvēki. Viens cilvēks mēnesī patērē 3 m2 ūdens, tātad kopā ģimene mēnesī iztērē 9 m3 un krājtvertne jāizved 3 reizes mēnesī.
Apskati grafikus un uzzini, kādas ir izmaksas lietojot DKS vai CKS!
Teorētisks piemērs – laiks, kad CKS atmaksājas + piesārņojums dabā
Tupinot apskatīt teorētisko piemēru par mājsaimniecību, kurā dzīvo 3 cilvēki, izdarām secinājumus:
Ja mājsaimniecība ir “godīga” un izved krājtvertni 3 reizes mēnesī, tad varam redzēt, ka jebkurā gadījumā pēc kāda laika pieslēgšanās CKS atmaksājas.
“Pa pusei godīga” mājsaimniecība izved krājtvertni vienu reizi mēnesī. Katru mēnesi dabā nonāk 6 m3, gadā tie ir 72 m3 neattīrīti notekūdeņi, kas nonāk piemājas teritorijā!
“Negodīga” mājsaimniecība izved krājtvertni reizi 3 mēnešos. Gada laikā 96 m3 neattīrītu notekūdeņu nonāk gruntī piemājas teritorijā!